Jednym z niewątpliwych symboli światowego designu jest fotel zaprojektowany w 1956 roku przez małżeństwo Ray i Charles Eames, czyli „Lounge Chair and Ottoman”. Fotel ten przez wielu projektantów, krytyków i znawców sztuki jest uznawany za najważniejszy mebel w historii wzornictwa oraz ikonę designu. Zadziwiać może fakt, że mebel, który powstał prawie 60 lat temu, kiedy technologia nie była na tak wysokim poziomie, wciąż nie znalazł sobie równych. Skąd wziął się fenomen „Lounge Chair”?
Sama historia powstania tego mebla jest raczej niezwykła. Otóż państwo Eames poznali się na studiach. Zamieszkali w słonecznej Kalifornii. Po skończeniu studiów zajęli się projektowaniem. Wtedy tez zaprojektowali niedrogie domy dla żołnierzy wracających z wojny. Były to lata 40. W jednym z zaprojektowanych domków zamieszkali. Po latach, jako pierwsi ludzie na świecie, wpadli na pomysł wyginania sklejki. Wymyślili do tego specjalna maszynę, która stała w ich domu. Nie od razu zaczęli projektować meble. Najpierw zajęli się produkcją „foremek”, które miały usztywniać złamane kończyny. Po latach małżeństwo wpadło na kolejny pomysł. Tym razem chcieli zrobić najwygodniejszy na świecie fotel, z którego nie będzie się chciało schodzić. Tak właśnie powstał „Lounge Chair and Ottoman”, od prawie 60 lat najwygodniejsze siedzisko na całym świecie.
Obecnie fotel jest sprzedawany w kilku wersjach, które można dowolnie konfigurować. Skóra dostępna jest w czterech kolorach: brąz, czerń, biel i brązowo-czarny. Baza siedziska i oparcia występuje w czterech rodzajach drewna: wiśnia, palisander, orzech i czerń. Rama może być wykonana z polerowanego lub chromowanego aluminium. Od lat 50. fotel jest produkowany w praktycznie niezmienionej formie. Zmieniono jedynie wymiary ze względu na wyższy wzrost człowiek w XXI wieku.
„Lounge Chair and Ottoman” jest gratką dla wszystkich kolekcjonerów. To mebel, który nigdy nie wyjdzie z mody, jest po prostu ponadczasowy. Większość znawców designu powie, że jak do tej pory nie zaprojektowano lepszego i wygodniejszego fotela. W Polsce dostępny jest w takich sklepach jak Atak Design czy Indivi. Jego cena na rynku europejskim oscyluje w okolicach 7 tys. euro. Niestety można też znaleźć mnóstwo chińskich podróbek. One jednak praktycznie nie mają żadnej wartości w porównaniu do oryginału. Cena fotela jest dość wysoka. Z pewnością sam Charles Eames byłby nią zaskoczony. Pierwotnie zakładał on bowiem, że jego misją będzie „ofiarować jak najwięcej najlepszych rzeczy jak największej liczbie ludzi za jak najmniejsze pieniądze”.